Zagadka dla nowohucian i nie tylko. Gdzie te dwa autobusy stoją ? . fot. Stanisław Gawliński
sobota, 20 lipca 2013
Plac Centralny 50 lat temu.
Tym razem chciałbym Wam pokazać jak wyglądał Plac Centralny w Nowej Hucie 50 lat temu. Wg. mnie klimaty są naprawdę niesamowite ale wtedy to była codzienna rzeczywistość. Zdjęcia wykonał Stanisław Gawliński. Jeżeli spodoba się wam pomysł umieszczania zdjęć archiwalnych z Nowej Huty to do tematu będę wracać. fot. Stanisław Gawliński
czwartek, 18 lipca 2013
Budynek Muzeum Czynu Zbrojnego
Nowa Huta wczoraj i dzisiaj. Nowohucki czołg.
Przed Muzeum Czynu Zbrojnego stoi sobie czołg IS-2. Czołg ten brał m.in. udział w bitwie pod Budziszynem gdzie ratował żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego przeciwstawiając się niemieckiej kontrofensywie. W 2008 roku wykonano generalny remont czołgu. Zmieniono otoczenie, dodano betonowy podest na którym umieszczono kolosa ze stali.
Cepelix dawniej Cepelia.
Na Placu Centralnym od lat pięćdziesiątych istnieje sklep z rękodziełem ludowym i nowohuckimi pamiątkami. Z tamtego okresu przetrwał do dzisiaj wystrój pomieszczenia m.in. drewniane stylizowane meble oraz sufit wyłożony ozdobnymi plafonami.
Dzisiaj sklep nosi nazwę Cepelix i nadal można w nim kupić wyroby twórców ludowych oraz pamiątki związane z teraźniejszą Nową Hutą. Jest to jeden z nielicznych nowohuckich lokali, który zachował ciekawy wystrój z lat 50 -tych.
W dniu kiedy wykonywałem zdjęcia została wystawiona oryginalną drewnianą półkę pochodzącą z lat 60 -tych.
Wszystkich przyjeżdżających do Nowej Huty zachęcam do odwiedzenia tego niepowtarzalnego miejsca: Cepelix Plac Centralny, os. Centrum B 1.
środa, 17 lipca 2013
Suszymy pościel, suszymy bo słonko świeci
Nowohucki krzyż
Nowohucianom nie trzeba mam nadzieje przypominać historii krzyża i walki o kościół, który władze komunistyczne obiecały wybudować i dały zezwolenie w 1957 roku. Władze PRL u obietnicy jednak nie dotrzymały i 27.04.1960 robotnicy z buldożerami stojący krzyż próbowali wykopać. Ludzie stanęli w obronie krzyża i nie dopuści do jego likwidacji. Interweniowała milicja i ZOMO. Doszło do krwawych starć między obrońcami krzyża, a ZOMO wcami. Po burzliwych starciach władze ustąpiły i zgodziły się na pozostawienie krzyża. Kilka lat później ( w 1967) władze wydały zgodę na budowę kościoła kilometr dalej. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu kardynała Karola Wojtyły i proboszcza J. Gorzelanego wybudowany został kościół Arka Pana. Obok krzyża na osiedlu Teatralnym w latach 60 tych wybudowano szkołę im. Janka Krasickiego. W 2001 roku został wybudowany kościół , który stoi obok drewnianego krzyża.
wtorek, 16 lipca 2013
Nowa Huta wczoraj i dzisiaj. SP im. Janka Krasickiego
Nowohuckie bazgroły, tym razem bardzo pozytywne.
Dziwny blok
Subskrybuj:
Posty (Atom)