sobota, 20 lipca 2013

Nowa Huta 50 lat temu. Autobusy.

Zagadka dla nowohucian i nie tylko. Gdzie te dwa autobusy stoją ? . fot. Stanisław Gawliński

Plac Centralny 50 lat temu.

Tym razem chciałbym Wam pokazać jak wyglądał Plac Centralny w Nowej Hucie 50 lat temu. Wg. mnie klimaty są naprawdę niesamowite ale wtedy to była codzienna rzeczywistość. Zdjęcia wykonał Stanisław Gawliński. Jeżeli spodoba się wam pomysł umieszczania zdjęć archiwalnych z Nowej Huty to do tematu będę wracać. fot. Stanisław Gawliński

czwartek, 18 lipca 2013

Anteny

Anteny na bloku na osiedlu Albertyńskim.

Budynek Muzeum Czynu Zbrojnego

Budynek Muzeum Czynu Zbrojnego na osiedlu Górali. Przed budynkiem stoi czołg IS-2, który brał udział w walkach w czasie II wojny światowej.

Nowa Huta wczoraj i dzisiaj. Nowohucki czołg.

Przed Muzeum Czynu Zbrojnego stoi sobie czołg IS-2. Czołg ten brał m.in. udział w bitwie pod Budziszynem gdzie ratował żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego przeciwstawiając się niemieckiej kontrofensywie. W 2008 roku wykonano generalny remont czołgu. Zmieniono otoczenie, dodano betonowy podest na którym umieszczono kolosa ze stali.

Cepelix dawniej Cepelia.

Na Placu Centralnym od lat pięćdziesiątych istnieje sklep z rękodziełem ludowym i nowohuckimi pamiątkami. Z tamtego okresu przetrwał do dzisiaj wystrój pomieszczenia m.in. drewniane stylizowane meble oraz sufit wyłożony ozdobnymi plafonami. Dzisiaj sklep nosi nazwę Cepelix i nadal można w nim kupić wyroby twórców ludowych oraz pamiątki związane z teraźniejszą Nową Hutą. Jest to jeden z nielicznych nowohuckich lokali, który zachował ciekawy wystrój z lat 50 -tych. W dniu kiedy wykonywałem zdjęcia została wystawiona oryginalną drewnianą półkę pochodzącą z lat 60 -tych. Wszystkich przyjeżdżających do Nowej Huty zachęcam do odwiedzenia tego niepowtarzalnego miejsca: Cepelix Plac Centralny, os. Centrum B 1.

środa, 17 lipca 2013

Suszymy pościel, suszymy bo słonko świeci

Wracam oczywiście do mojego ulubionego tematu, suszenia pościeli na starych nowohuckich podwórkach. Zielone podwórka urozmaicane jest przez wiszącą kolorową pościel, spodnie, bluzki, koszule nocne itp.

Nowohucki krzyż

Nowohucianom nie trzeba mam nadzieje przypominać historii krzyża i walki o kościół, który władze komunistyczne obiecały wybudować i dały zezwolenie w 1957 roku. Władze PRL u obietnicy jednak nie dotrzymały i 27.04.1960 robotnicy z buldożerami stojący krzyż próbowali wykopać. Ludzie stanęli w obronie krzyża i nie dopuści do jego likwidacji. Interweniowała milicja i ZOMO. Doszło do krwawych starć między obrońcami krzyża, a ZOMO wcami. Po burzliwych starciach władze ustąpiły i zgodziły się na pozostawienie krzyża. Kilka lat później ( w 1967) władze wydały zgodę na budowę kościoła kilometr dalej. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu kardynała Karola Wojtyły i proboszcza J. Gorzelanego wybudowany został kościół Arka Pana. Obok krzyża na osiedlu Teatralnym w latach 60 tych wybudowano szkołę im. Janka Krasickiego. W 2001 roku został wybudowany kościół , który stoi obok drewnianego krzyża.

wtorek, 16 lipca 2013

Nowa Huta wczoraj i dzisiaj. SP im. Janka Krasickiego

Szkoła podstawowa w latach socjalistycznych miała swojego patrona, Janka Krasickiego i była jedną z pokazowych podstawówek w Nowej Hucie. Stanęła w miejscu gdzie w latach 60 tych miał być wybudowany kościół.



fot. Jacek Boroń

Łowcy psów...

Wojna kiboli na murach osiedlowych bloków.

Nowohuckie bazgroły, tym razem bardzo pozytywne.

Na osiedlu Teatralnym na budynku technicznym powstały bardzo ciekawe malunki, graffiti. Kolorowe rysunki nawiązujące do postaci z bajek.

Dziwny blok

Trochę dziwny architektonicznie blok na osiedlu Teatralnym za teatrem Ludowym. Mam takie wrażenie jakby architektowi pomyliły się style. może ma ktoś informacje jak doszło do projektu poniżej przedstawionego budynku.

Straż pożarna

Nowohuckie strażaki to dzielne chłopaki.